Nationella Viltolycksrådet
Tänk efter före

Tänk efter före

Ring 112

Kolliderat med vilt?

Så här gör du.

Trafiksäkerhet

Eftersök av trafikskadat vilt - så fungerar det.

Markeringsremsor

Hämta eller skriv ut markeringsremsor att förvara i din bil.

Dalarna

De fem mest viltolycksdrabbade vägsträckorna i Dalarna län:

  • Riksväg 70 mellan Insjön och Mora.
  • Europaväg 16 mellan Djurås och Malung.
  • Riksväg 69 mellan Falun och Rättvik.
  • Riksväg 69 mellan Hedemora och Falun.
  • Europaväg 45 mellan södra Mora och norra Orsa.

Statistikkälla: Polismyndigheten Dalarna, statistikprogrammet Hobit2.

Kontaktlista regionala viltolycksrådet i Dalarna:

Patrik Norman, Länsansvarig Polisen Dalarna,
Tel. 010-567 17 67 
e-post nvr.region-bergslagen@polisen.se

Erica Broström, Regionansvarig Polis

Tel. 010-567 08 44

 e-post nvr.region-bergslagen@polisen.se

Sven Eriksson, Trafikverket järnväg,
Tel. 070-724 51 00
e-post Sven.eriksson@trafikverket.se

Fredrik Jansson, Trafikverket väg, 
Tel. 010-123 59 40
e-post fredrik.h.jansson@trafikverket.se

Jonas Bergman, Länsstyrelsen, 
Tel. 010-225 03 17
e-post jonas.bergman@lansstyrelsen.se

Magnus Hedspång, Skogsstyrelsen,
Tel. 028-159 47 44
e-post magnus.hedspang@skogsstyrelsen.se

André Granqvist, Länsansvarig Jägare, 
Tel. 070-459 76 01
e-post granqvist.lansansvarignvr@gmail.com

Björn Fredriksson, Jägarnas Riksförbund, 
Tel. 073-993 85 11
e-post bjornrunefredriksson@gmail.com

Jonny Jones, LRF, 
Tel. 070-326 31 66
e-post Jonny.jones@rattvik.se

Johan Englund, Bilprovningen,
e-post johan.englund@bilprovningen.se

Jonas Hållén, SOS Alarm, 
Tel. 023-76 28 00
e-post jonas.hallen@sosalarm.se

Hans Moberg, NTF, 
Tel. 023-70 55 75
e-post hans.moberg@ntf.se

Christer Johansson, Dalarnas Försäkringsbolag, 
Tel. 023-930 48
e-post Christer.Johansson@dalarnas.se

9 834

polisrapporterade viltolyckor
år 2021 t o m 2021-03-01
(hela landet)
Rådjur 7 142
Älgar 1 265
Vildsvin 722

Nationella viltolycksrådet är ett samarbete mellan

  • Polisen
  • Trafikverket
  • Naturvårdsverket
  • Länsstyrelserna
  • Skogsstyrelsen
  • Jägareförbundet
  • Jägarnas riksförbund
  • Bilprovningen
  • SOS Alarm
  • Lantbrukarnas riksförbund
  • Nationalföreningen för trafiksäkerhetens främjande
  • If försäkringar
  • Länsförsäkringar
  • Svenska Kennelklubben
  • VTI
  • SJ