Nationella Viltolycksrådet
Filmer

Filmer

Ring 112

Kolliderat med vilt?

Så här gör du.

Trafiksäkerhet

Eftersök av trafikskadat vilt - så fungerar det.

Markeringsremsor

Hämta eller beställ viltmarkeringsremsor

Kronoberg

De mest viltolycksdrabbade vägsträckorna i Kronobergs län:

  • Lv 126
  • Rv 25
  • Rv 27
  • Lv 120
  • Rv 23

Om olyckan är framme ska man larma polisen genom nödnumret 112. Att inte anmäla en sammanstötning ar straffbart och belagt med böter. När skyltning om eftersök pågår ska bilister sakta ner hastigheten förbi platsen.
Vilda djur där du ska rapportera sammanstötningen och dessutom märka ut platsen är:
Björn, varg, järv, lodjur, älg, hjort, rådjur, utter, vildsvin, mufflonfår och örn.

Mats Berg, Länsansvarig polis inom Nationella Viltolycksrådet Kronobergs län

Representanter i regionala rådet i Kronobergs län:

Polisen:
Mats Berg mats-e.berg@polisen.se

Jägarförbundet:
Elias Thuresson Elias.Turesson@jagareforbundet.se

Pär Alvefall jaktocheftersok@hotmail.com

Trafikverket:
Johan Almgren johan.almgren@trafikverket.se

Skogsstyrelsen:
Jerker Bergdal jerker.bergdal@skogsstyrelsen.se

Länsstyrelsen:
Ulrica Nymberg Ulrica.Nymberg@lansstyrelsen.se
Karin Kanterud karin.kanterud@lansstyrelsen.se

Bilprovningen:
Anders Gamberg anders.gamberg@bilprovningen.se

LF:
Fredrik Valgren fredrik.valgren@LFkronoberg.se

SOS Alarm:
Benny Johansson benny.johansson@sosalarm.se

Jägarnas Riksförbund:
Björn Hörberg Holmahult bjorn@horberg.org

Brukshundsklubben:
Henrik Barnekow henrik@barnekow.com

 

52 509

polisrapporterade viltolyckor
år 2022 t o m 2022-12-06
(hela landet)
Rådjur 40 149
Älgar 3 952
Vildsvin 4 873

Nationella viltolycksrådet är ett samarbete mellan

  • Polisen
  • Trafikverket
  • Naturvårdsverket
  • Länsstyrelserna
  • Skogsstyrelsen
  • Jägarnas riksförbund
  • Bilprovningen
  • SOS Alarm
  • Jägareförbundet
  • If försäkringar
  • M Sverige
  • Länsförsäkringar
  • Svenska Kennelklubben
  • VTI
  • SJ
  • Älgskadefondsföreningen