Nationella Viltolycksrådet
Tänk efter före

Tänk efter före

Ring 112

Kolliderat med vilt?

Så här gör du.

Trafiksäkerhet

Eftersök av trafikskadat vilt - så fungerar det.

Markeringsremsor

Hämta eller skriv ut markeringsremsor att förvara i din bil.

Regionala rådet i Östergötland

Polisen, länsansvarig
Per-Anders (P-A) Eriksson
010-56 652 75
per-anders.eriksson@polisen.se

Polisen, bitr. länsansvarig
Magnus Hallros
010-56 654 90
magnus.hallros@polisen.se

Trafikverket
Mikael Alm
010-124 01 13
mikael.alm@trafikverket.se

Trafikverket
Britt Lisra
010-123 57 85
britt.lisra@trafikverket.se

Trafikverket
Ida Engström
010-124 37 77
ida.engstrom@trafikverket.se

Trafikverket
Claes Wennerqvist
010-124 43 21
claes.wennerqvist@trafikverket.se

Svenska Jägareförbundet
Benny Nilsson
0490-824 91
benny.nilsson@jagareforbundet.se

Svenska Jägareförbundet
Thomas Högberg
076-711 29 84
thomas.hogberg@live.se

Jägarnas Riksförbund
Sören Kjellgren
070-245 49 42
soren.sok@hotmail.se

OPUS Bilprovning
Magnus Johansson
010-804 52 82
magnus.johansson@opusbilprovning.se

NTF
Lars Nordquist
0155-29 02 29
lars.nordquist@ntf.se

LRF
Jeanette Blackert
070-672 82 22
jeanette@blackert.se

Länsstyrelsen
Mia Kjällander
010-223 53 23
mia.kjallander@lansstyrelsen.se

Länsstyrelsen
Emil Brangenfeldt
010-223 53 23
sven-owe.kymnedal@skogsstyrelsen.se

Länsförsäkringar Östgöta
Helena Hellstén
013-29 06 63
helena.hellsten@lfostgota.se

Svenska kennelklubben SKK
Vakant

VTI
Vakant

Motala Kommun
Stefan Wernersson
0141-22 51 40
stefan.wernersson@motala.se

Finspångs kommun
Vakant
0122-850 00

Åtvidabergs kommun
Sabine Olovsson Andersson
0120-831 69
sabine.olovsson-andersson@atvidaberg.se

Användare

Inloggning för NVR

Här loggar du som är kontaktperson eller eftersöksjägare in.

Logga in

57 039

polisrapporterade viltolyckor
år 2018 t o m 2018-12-03
(hela landet)
Rådjur 42 460
Älgar 5 308
Vildsvin 5 971

Nationella viltolycksrådet är ett samarbete mellan

  • Polisen
  • Trafikverket
  • Naturvårdsverket
  • Länsstyrelserna
  • Skogsstyrelsen
  • Jägareförbundet
  • Jägarnas riksförbund
  • Bilprovningen
  • SOS Alarm
  • Lantbrukarnas riksförbund
  • Nationalföreningen för trafiksäkerhetens främjande
  • If försäkringar
  • Länsförsäkringar
  • Svenska Kennelklubben
  • VTI
  • SJ