Nationella Viltolycksrådet
Tänk efter före

Tänk efter före

Ring 112

Kolliderat med vilt?

Så här gör du.

Trafiksäkerhet

Eftersök av trafikskadat vilt - så fungerar det.

Markeringsremsor

Hämta eller skriv ut markeringsremsor att förvara i din bil.

Kalmar

 

Insatsvecka vilt 2016

 

Nationella Viltolycksrådet genomför under perioden 26 september till 2 oktober en landsomfattande insatsvecka vilt.

Under insatsveckan, vecka 39 har det under ”Blåljusdagen”, bondemarknaden ”Bonde på stan” samt på Öland under "Skördefesten" delats ut 1000 viltolycksremsor. Det har funnits ett bra samarbete med pressen vilket resulterat i artiklar i tidningen och deltagande i radioprogram.

Insatsveckan syftar till att få bilisterna mer uppmärksamma på att vilt rör sig på och omkring våra vägar och syftar i förlängningen till att minska antalet dödade och skadade i trafiken. Den fokuserar också på hur viktigt det är att använda viltmarkeringsremsan för att märka ut var sammanstötningen skedde så att jägare med hund lättare kan hitta viltolycksplatsen och eftersöka det skadade djuret.

De mest viltolycksdrabbade vägsträckorna i Kalmar län är:

    E22 norr om Oskarshamn till Västervik

    LV 136 från Isgärde till Bödarondellen

    RV 35

    RV 25/28 runt Eriksmåla

    RV 40

Om olyckan är framme SKA man larma polisen genom nödnumret 112. Att inte anmäla en sammanstötning ar straffbart och belagt med böter. När skyltning om att eftersök pågår ska bilister sakta ner hastigheten förbi platsen.
Vilda djur där du ska rapportera sammanstötningen och dessutom märka ut platsen är:
Björn, varg, järv, lodjur, älg, hjort, rådjur, utter, vildsvin, mufflonfår och örn.

 

Mats Berg
Länsansvarig polis inom Nationella Viltolycksrådet Kalmar län

 

Representanter i regionala rådet i Kalmar län

Polisen: Mats Berg mats-e.berg@polisen.se  076-7806150

Jägarförbundet: Germund Eriksson  germund.eriksson@hotmail.com 070-8999888

Riksjägarna: Fredrik Granath kryckan03@hotmail.com

LF: Bernth Pettersson bernth.pettersson@LFkalmar.se 070-6915603

Trafikverket: Malin Davou malin.davou@trafikverket.se

NTF: Mia Svensson mia.svensson@ntf.se 070-3708555

Brukshundsklubben: Conny Jakobsson synestad1@tele2.se

Skogsstyrelsen Ove Arnesson ove.arnesson@skogsstyrelsen.se 0491-763993

LRF: Sven Bergman sven.bergman@lrf.se 0492-28831

Bilprovningen: Johan Lundström Johan.Lundstrom2@bilprovningen.se

Länsstyrelsen: Malin Håkansson malin.hakansson@lansstyrelsen.se 010-223 84 34

Adjugerad är Kalmar kommuns jaktansvarige Kenneth Emricsson Kenneth.Emricsson@kalmar.se 070-6856464, 0480-457564

 

Användare

Inloggning för NVR

Här loggar du som är kontaktperson eller eftersöksjägare in.

Logga in

33 583

polisrapporterade viltolyckor
år 2017 t o m 2017-08-14
(hela landet)
Rådjur 27 141
Älgar 2 393
Vildsvin 2 627

Nationella viltolycksrådet är ett samarbete mellan

  • Polisen
  • Trafikverket
  • Naturvårdsverket
  • Länsstyrelserna
  • Skogsstyrelsen
  • Jägareförbundet
  • Jägarnas riksförbund
  • Bilprovningen
  • SOS Alarm
  • Lantbrukarnas riksförbund
  • Nationalföreningen för trafiksäkerhetens främjande
  • If försäkringar
  • Länsförsäkringar
  • Svenska Kennelklubben
  • VTI
  • SJ