Nationella Viltolycksrådet
Tänk efter före

Tänk efter före

Ring 112

Kolliderat med vilt?

Så här gör du.

Trafiksäkerhet

Eftersök av trafikskadat vilt - så fungerar det.

Markeringsremsor

Hämta eller skriv ut markeringsremsor att förvara i din bil.

Kalmar

De mest viltolycksdrabbade vägsträckorna i Kalmar län:

  • E22 norr om Oskarshamn till Västervik
  • LV 136 från Isgärde till Bödarondellen
  • RV 35
  • RV 25/28 runt Eriksmåla
  • RV 40

 

Om olyckan är framme ska man larma polisen genom nödnumret 112. Att inte anmäla en sammanstötning ar straffbart och belagt med böter. När skyltning om att eftersök pågår ska bilister sakta ner hastigheten förbi platsen.
Vilda djur där du ska rapportera sammanstötningen och dessutom märka ut platsen är:
Björn, varg, järv, lodjur, älg, hjort, rådjur, utter, vildsvin, mufflonfår och örn.


Mats Berg, Länsansvarig polis inom Nationella Viltolycksrådet Kalmar län

 

Representanter i regionala rådet i Kalmar län:

Polisen: Mats Berg                                               mats-e.berg@polisen.se 

Jägarförbundet: Germund Eriksson                  germund.eriksson@hotmail.com 

Riksjägarna: Fredrik Granath                             kryckan03@hotmail.com
LF: Bernth Pettersson                                          bernth.pettersson@LFkalmar.se 
Trafikverket: Malin Davou                                  malin.davou@trafikverket.se
NTF: Mia Svensson                                              mia.svensson@ntf.se 
Brukshundsklubben: Conny Jakobsson            synestad1@tele2.se
Skogsstyrelsen Ove Arnesson                            ove.arnesson@skogsstyrelsen.se 
LRF: Sven Bergman                                              sven.bergman@lrf.se 
Bilprovningen: Johan Lundström                      Johan.Lundstrom2@bilprovningen.se
Länsstyrelsen: Malin Håkansson                       malin.hakansson@lansstyrelsen.se 

 

52 835

polisrapporterade viltolyckor
år 2019 t o m 2019-11-11
(hela landet)
Rådjur 39 083
Älgar 4 453
Vildsvin 6 075

Nationella viltolycksrådet är ett samarbete mellan

  • Polisen
  • Trafikverket
  • Naturvårdsverket
  • Länsstyrelserna
  • Skogsstyrelsen
  • Jägareförbundet
  • Jägarnas riksförbund
  • Bilprovningen
  • SOS Alarm
  • Lantbrukarnas riksförbund
  • Nationalföreningen för trafiksäkerhetens främjande
  • If försäkringar
  • Länsförsäkringar
  • Svenska Kennelklubben
  • VTI
  • SJ