Nationella Viltolycksrådet
Tänk efter före

Tänk efter före

Ring 112

Kolliderat med vilt?

Så här gör du.

Trafiksäkerhet

Eftersök av trafikskadat vilt - så fungerar det.

Markeringsremsor

Hämta eller skriv ut markeringsremsor att förvara i din bil.

Jönköping

De mest viltolycksdrabbade vägarna i Jönköpings län: 

  • Rv 26 och 27
  •  Lv 153 Gislaved - Smålandsstenar  - Bredaryd
  •  Rv 26/47, Jönköping - Mullsjö
  •  Lv 195 förbi Habo
  •  Lv 942 och 931
  •  Rv 31/40/47
  •  Rv 31/47 och Lv 128 mellan Nässjö och Eksjö
  •  Rv31 mellan Vetlanda och länsgränsen mot Kronoberg
  •  Lv 27 mellan Värnamo, Bor och Rydaholm

Om olyckan är framme ska man larma polisen genom nödnumret 112. Att inte anmäla en sammanstötning ar straffbart och belagt med böter.
Vilda djur där du ska rapportera sammanstötningen och dessutom märka ut platsen är:
Björn, varg, järv, lodjur, älg, hjort, rådjur, utter, vildsvin, mufflonfår och örn.

Länsansvarig polis inom Nationella Viltolycksrådet Jönköpings län

 

Deltagare i NVR regionalt, Jönköpings län

Tommy Åkerberg, Polisen                                    tommy.akerberg@polisen.se

Ingemar Sjöberg, Länsstyrelsen                          Ingemar.sjoberg@lansstyrelsen.se

Lars Öster, Trafikverket                                         lars.oster@trafikverket.se

Andreas Karlsson, Länsansvarig Jägare              andreas.karlsson@raddningstjansten.com

Daniel Qvarnström, NTF                                       daniel.qvarnstrom@ntf.se

Mikael Sandh, SOS                                                 mikael.sandh@sosalarm.se

Helene Lantz, LRF                                                   helene.lantz@lrf.se

Stefan Paulson, Jägarnas Riksförbund                stefan@stefanpaulson.se

Ola Svanberg, Skogsstyrelsen                              ola.svanberg@skogsstyrelsen.se

Jonas Ander   jonas.ander@lfj.se

52 835

polisrapporterade viltolyckor
år 2019 t o m 2019-11-11
(hela landet)
Rådjur 39 083
Älgar 4 453
Vildsvin 6 075

Nationella viltolycksrådet är ett samarbete mellan

  • Polisen
  • Trafikverket
  • Naturvårdsverket
  • Länsstyrelserna
  • Skogsstyrelsen
  • Jägareförbundet
  • Jägarnas riksförbund
  • Bilprovningen
  • SOS Alarm
  • Lantbrukarnas riksförbund
  • Nationalföreningen för trafiksäkerhetens främjande
  • If försäkringar
  • Länsförsäkringar
  • Svenska Kennelklubben
  • VTI
  • SJ